metal - онтологија

железо повеќе

мн. железа
Вид збор: Именка, среден род
Секое метално парче.
Албански: hekuri

метал повеќе

мн. метали
Вид збор: Именка, машки род
Цврст хемиски елемент што може да спроверува топлина и електрицитет.
Албански: metal
Употреба: Хемија