mess - онтологија

дармадана повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Неред, безредие, расфрленост, растуреност.
Турски: darmadağın
Употреба: Разговорно

каша повеќе

мн. каши
Вид збор: Именка, женски род
мешаница, бркотница, хаос
Албански: tollovi, konfuzion

кијамет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
лошо време, невреме
Турски: kıyamet
Употреба: Разговорно

лом повеќе

мн. ломови
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што е нешто растурено, искршено, извалкано.
Албански: rrëmujë

невреме повеќе

мн. невремиња
Вид збор: Именка, среден род
Незгодно, несоодветно време за вршење некоја работа, за посета и сл.
Албански: kohë e papërshtatshme

пачариз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Лом, безредие.
Турски: paçarız
Употреба: Архаизам

ршум повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
неред, безредие, лом
Употреба: Разговорно

свинштина повеќе

мн. свинштини
Вид збор: Именка, женски род
крајна нечистотија
Албански: ndyrësi
Употреба: Разговорно

свињарија повеќе

Види и: свинштина (ж.)
мн. свињарии
Вид збор: Именка, женски род
свинштина
Употреба: Разговорно

сос повеќе

мн. сосови
Вид збор: Именка, машки род
Смес од сенешто; неудобна ситуација.
Албански: telashe, rrëmujë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се наоѓа во сос.