matter - онтологија

материја повеќе

мн. материи
Вид збор: Именка, женски род
Тоа од што е составено физичко тело.
Албански: materje
Употреба: Физика

прашање повеќе

мн. прашања
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што се однесува, што е поврзано со определена област, домен на работа, на дејствување.
Албански: çështje