master - онтологија

владетел повеќе

мн. владетели
Вид збор: Именка, машки род
Тој што владее над некого, над нешто.
Албански: sundues

крал повеќе

мн. кралеви
Вид збор: Именка, машки род
Голем познавач, мајстор, најголем претставник во некоја област.
Турски: kral Албански: mbret, mjeshtër
Употреба: Преносно значење

магистер повеќе

мн. магистри
Вид збор: Именка, машки род
Степен на образование што се добива по завршување на постдипломски студии од определена научна област.
Употреба: Образование

мајстор повеќе

мн. мајстори
Вид збор: Именка, машки род
врвен уметник
Германски: Meister Албански: mjeshtër
Употреба: Уметност
Човек што е специјалист за некоја област.
Германски: Meister Албански: mjeshtër, specialist
Во шахот - висока титула.
Германски: Meister Албански: mjeshtër, padron
Употреба: Спорт

мајсториса повеќе

мајсторисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, изработи нешто мајсторски.

специјалист повеќе

мн. специјалисти
Вид збор: Именка, машки род
Мајстор, голем познавач на некоја работа.
Албански: specialist, mjeshtër
Употреба: Разговорно

стопан повеќе

мн. стопани
Вид збор: Именка, машки род
господар, работодавач

уста повеќе

Вид збор: Именка, машки род
мајстор
Турски: usta Албански: mjeshtër
Употреба: Народна поезија
Примери:
уста Ѓуро - мајстор Ѓуро

чорбаџи повеќе

Вид збор: Именка, машки род
(вокатив) чорбаџија
Турски: çorbacı Албански: çorbaxhi, pasanik
Употреба: Архаизам
Примери:
Повели, чорбаџи!
Звањето чорбаџија што се става пред името.
Албански: çorbaxhi, zotëri
Употреба: Архаизам
Примери:
Чорбаџи Митко.

чорбаџија повеќе

Види и: чорбаџи (м.)
мн. чорбаџии
Вид збор: Именка, машки род
богаташ, големец, господар, газда
Турски: çorbacı Албански: çorbaxhi, pasanik
Употреба: Архаизам