marriage - онтологија

брак повеќе

мн. бракови
Вид збор: Именка, машки род
Озаконета врска меѓу две лица; заедница од таа врска.
Албански: martesë

венчило повеќе

мн. венчила
Вид збор: Именка, среден род
венчавка, брак

женачка повеќе

Види и: женидба (ж.)
мн. женачки
Вид збор: Именка, женски род
женидба

женидба повеќе

мн. женидби
Вид збор: Именка, женски род
Стапување на машко лице во брак.

мажачка повеќе

мн. мажачки
Вид збор: Именка, женски род
мажење

оглав повеќе

мн. оглави
Вид збор: Именка, машки род
свршувачка
Албански: fejesë
Употреба: Дијалектен збор

регистрација повеќе

мн. регистрации
Вид збор: Именка, женски род
Венчање пред граѓанските власти.
Албански: regjistrim martese
Употреба: Општество

удомување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
удомува