margarine - онтологија

маргарин повеќе

(едн.) маргаринот
Вид збор: Именка, машки род
Маст, обично од растително потекло, што cе користи во исхраната за готвење и за мачкање на леб.
Албански: margarinë
Употреба: Гастрономија