many - онтологија

илјада повеќе

мн. илјади
Вид збор: Именка, женски род
Многу голема сума, многу голем број.
Албански: mijëra, shumë
Употреба: Преносно значење

многу повеќе

Вид збор: Прилог
Во големо количество, во голем број.
Албански: shumë

многумина повеќе

Види и: мнозина (прил.)
многутемина
Вид збор: Прилог
мнозина
Албански: shumica

сто повеќе

Вид збор: Број
За означување на неопределено големо количество: многу, мошне многу.
Употреба: Разговорно
Примери:
На сто начини тоа може да се постигне.