manure - онтологија

гноиво повеќе

Види и: гној (м.)
(едн.) гноивото
Вид збор: Именка, среден род
шталско ѓубре
Употреба: Земјоделство

гној повеќе

(едн.) гнојот
Вид збор: Именка, машки род
Измет од добиток; природно ѓубре.
Албански: pleh
Употреба: Земјоделство

ѓубре повеќе

мн. ѓубриња
Вид збор: Именка, среден род
гној
Албански: qelbësirë
Употреба: Земјоделство