manufacture - онтологија

мануфактура повеќе

мн. мануфактури
Вид збор: Именка, женски род
Работилница заснована на рачно производство и внатрешна поделба на трудот.
Албански: manifakturë
Употреба: Економија
Рачно изработени работи од платно, конец или волница.
Албански: manifakturë, punë dore
Употреба: Економија

погонче повеќе

Види и: погон (м.)
мн. погончиња
Вид збор: Именка, среден род
Мало производно претпријатие.