maneuver - онтологија

лавира повеќе

лавираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Едри спроти ветрот заобиколувајќи пречки.
Германски: lavieren Албански: manovroj
Употреба: Спорт
Постапи, постапува внимателно не изразувајќи ги отворено своите ставови, се служи, се послужи со различни изговори за да избегне нешто.
Германски: lavieren Албански: manovroj
Употреба: Преносно значење

маневрира повеќе

маневрираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави маневар, маневра или маневри.
Албански: manevroj
Употреба: Воен термин
Прави интриги, махинации.
Албански: manevroj, bëj hile
Употреба: Преносно значење