make up - онтологија

гримира повеќе

гримираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Става грим.
Албански: vë makiazh

исплете повеќе

исплетат
Вид збор: Глагол, свршен
Измисли приказна, раскаже нешто, најчесто невистинито.
Албански: thurr, gërsheton
Употреба: Преносно значење

смислува повеќе

Види и: смисли (св.)
смислуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
смисли
Албански: mendoj, sajoj, shpik

украси повеќе

украсат
Вид збор: Глагол, свршен
(се дотера) се накити, се нагизди
Албански: rregullohem, stolisem

украсува повеќе

Види и: украси (св.)
украсуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се украсува) се дотерува, се кити, се гизди
Албански: rregulloj

шминка повеќе

(се) шминкаат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Си го дотерува лицето со шминка.
Германски: schminken Албански: shminkoj, mejkap