make himself comfortable - онтологија

раскомоти повеќе

раскомотат
Вид збор: Глагол, свршен
(се раскомоти) Се смести удобно, се расположи.
Албански: akomodoj
Примери:
Убаво се раскомотивме во новиот стан.
(се раскомоти) Симне од себе нешто што се носи во друштво - обично облека.
Албански: lirohem, akomodohem
Примери:
Дојде дома, се раскомоти и фати да чита.