lung - онтологија

гради повеќе

градите
Вид збор: Именка, множина
бели дробови
Албански: mushkëri
Употреба: Медицина

дроб повеќе

мн. дробови
Вид збор: Именка, машки род
Внатрешен орган кај човекот или кај животно.
Албански: mushkëri
Употреба: Анатомија

крило повеќе

мн. крилја
Вид збор: Именка, среден род
Дел од орган во телото на човек или на животно.
Албански: krah
Употреба: Анатомија