low tide - онтологија

одлив повеќе

мн. одливи
Вид збор: Именка, машки род
Периодично повлекување на нивото на водата на морски брег.
Албански: zbaticë
Употреба: Географија

осека повеќе

(едн.) осеката
Вид збор: Именка, женски род
Повлекување на водата на крајбрежјето како резултат на гравитацијата на Месечината.
Српски: осека Албански: zbaticë
Употреба: Географија , Дијалектен збор