love - онтологија

ашик повеќе

мн. ашици
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) љубов, мерак
Турски: aşk Албански: dashuri
љубовник, момче
Албански: dashnor

вљуби повеќе

(се) вљубат
Вид збор: Глагол, свршен
Се заљуби, пројави љубов кон некого, засака некого.

залаже повеќе

залажат
Вид збор: Глагол, свршен
(се залаже) Почне да води љубов.
Албански: dashuron
Употреба: Дијалектен збор

заљуби повеќе

заљубат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува љубов спрема некого, засака некого.
Албански: dashuroj
(се заљуби) Се вљуби во некого, се засака со некого.
Албански: dashurohem

засака повеќе

засакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заљуби некого.
Албански: dashuroj
(се засака) Се заљуби еден во друг.
Албански: dashuroj

изгор повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Многу силна љубов.
Албански: dashuri e flaktë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
При обраќање кон сакан(а), љубен(а).
Албански: dashuri, zjar

изгора повеќе

Види и: изгор (м.)
Вид збор: Именка, женски род
изгор

љуби повеќе

љубат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чувствува љубов, сака некого или нешто.
Албански: dashuroj
(се љуби) Чувствуваат заемна љубов, се сакаат.
Албански: dashuroj

љубов повеќе

(едн.) љубовта
Вид збор: Именка, женски род
Длабока емотивна наклонетост, силно чувство кон некого.
Албански: dashuri
Постојана, трајна наклонетост кон нешто.
Албански: dashuri
Предмет на такво чувство.
Албански: dashuri

милост повеќе

(едн.) милоста
Вид збор: Именка, женски род
љубов
Албански: dashuri

милува повеќе

милуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
сака, љуби
Албански: dashuron
(се милува) Се сака со некого.
Албански: përkëdhelem, bëj dashuri

сака повеќе

сакаат
Вид збор: Глагол, несвршен
љуби
Албански: dashuron
(се сака) се љуби
Албански: dashuron

севда повеќе

севдата
Вид збор: Именка, женски род
љубов
Турски: sevda Албански: dashuri, sevda
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаше голема севда.
либе, изгора, љубовница
Албански: dashnore, sevda
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја нема мојата севда.