loss - онтологија

була повеќе

мн. були
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Во загуба, во минус, во економска смисла.
Албански: humbje
Употреба: Разговорно

губиток повеќе

губитокот
Вид збор: Именка, машки род
загуба
Употреба: Дијалектен збор

загуба повеќе

мн. загуби
Вид збор: Именка, женски род
Губење, лишување од нешто или од некого.
Албански: humbje

зарар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
штета, загуба
Турски: zarar
Употреба: Архаизам

зијан повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
загуба
Турски: ziyan Албански: zijan, humbje
Употреба: Разговорно

пагуба повеќе

Вид збор: Именка, женски род
загуба, штета