loose - онтологија

лабав повеќе

лабави
Вид збор: Придавка
Што не е добро прицврстен, што не е затегнат.
Албански: i dobët, i lëshuar
Што е попустлив, нестабилен, колеблив.
Албански: i dobët, i pasigurt, i pavendosur
Употреба: Преносно значење

лабавичок повеќе

лабавичкиот
Вид збор: Придавка
лабав
Употреба: Деминутив

растресит повеќе

растресити
Вид збор: Придавка
За земја - мек.
Примери:
Растресита земја.