loom - онтологија

испрчи повеќе

испрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Истакне дел од телото (гради, мев), заземе надмен став.
Албански: thekson, nxjerr në pah

пупули повеќе

Види и: пули (несв.)
пупулат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пупули) Се гледа од далеку.
Употреба: Дијалектен збор

стрчи повеќе

стрчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Стои прав, неналегнат.
Албански: qëndron drejt, jo i shtrirë