locksmith - онтологија

бравар повеќе

мн. бравари
Вид збор: Именка, машки род
Занаетчија што изработува брави.
Употреба: Економија

клучар повеќе

мн. клучари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува клучеви.
Албански: çelsbërës, çelsaxhi