lockout - онтологија

локаут повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Затворање фабрики и масовно отпуштање работници со уцена (присилување на потешки услови за работа или оневозможување на штрајк).
Албански: lokaut, mbyllje e ndërmarrjes
Употреба: Економија