locker - онтологија

гардероба повеќе

мн. гардероби
Вид збор: Именка, женски род
Место предвидено за привремено чување торби и други лични работи со клуч на железничка или автобуска станица.
Албански: dollap me kyç

касета повеќе

мн. касети
Вид збор: Именка, женски род
Мал метален шкаф во колективни центри, во касарна, интернат, училиште и сл.
Албански: sirtar, kasetë