lobster - онтологија

јастог повеќе

мн. јастози
Вид збор: Именка, машки род
Голем морски рак со десет нозе и со крупни пипала, често приготвуван како скап специјалитет.
Латински: Homarus gammarus
Употреба: Зоологија