loaf - онтологија

векна повеќе

мн. векни
Вид збор: Именка, женски род
Леб со долгнавеста форма.
Албански: bukë
Употреба: Гастрономија

дурли повеќе

(се) дурлат
Вид збор: Глагол, несвршен
се излежува, не работи
Албански: përtoj
Употреба: Дијалектен збор

излежува повеќе

Види и: излежи (св.)
(се) излежуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Лежи многу без работа, ништо не сака да работи.

кравај повеќе

мн. краваи
Вид збор: Именка, машки род
Пита (кашкавал, восок).
Албански: pite, djath

наталка повеќе

(се) наталкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине доволно време во талкање, со талкање се задоволи.
Употреба: Разговорно

нурка повеќе

(се) нуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се мота, се пика
Албански: sillet, vërtitet
Употреба: Преносно значење

пита повеќе

мн. пити
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е направено во форма на пита (тркалезна или правоаголна форма) или нешто што има таква форма.
Албански: formë pite

погача повеќе

мн. погачи
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е во вид на погача.
Турски: poğaça Албански: pogaçe
Употреба: Преносно значење

сир повеќе

мн. сира
Вид збор: Именка, машки род
Тркалесто парче сирење или кашкавал, пита.

сирче повеќе

мн. сирчиња
Вид збор: Именка, среден род
сир
Употреба: Деминутив

сомун повеќе

мн. сомуни
Вид збор: Именка, машки род
Цел леб, обично купечки и со тркалеста форма.
Турски: somun Албански: somun, bukë
Употреба: Разговорно
Примери:
Топол сомун.

сомуниште повеќе

Види и: сомун (м.)
мн. сомуништа
Вид збор: Именка, среден род
сомун
Албански: somune, bukë
Употреба: Гастрономија , Разговорно

сомунче повеќе

Види и: сомун (м.)
мн. сомунчиња
Вид збор: Именка, среден род
сомун
Албански: somune, bukëz
Употреба: Деминутив , Гастрономија , Разговорно
Примери:
сомунче и неколку маслинки.