liter - онтологија

кило повеќе

мн. кила
Вид збор: Именка, среден род
Мерка за течност.
Албански: kilo, litër
Употреба: Разговорно

литар повеќе

мн. литри
Вид збор: Именка, машки род
Единица за мерење волумен на течности, изнесува еден кубен дециметар.