lifeguard - онтологија

бањар повеќе

мн. бањари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што одржува ред во бањата и ги услужува капачите.
Албански: kujdestar plazhi

бањач повеќе

мн. бањачи
Вид збор: Именка, машки род
бањар
Албански: notues, kujdestar plazhi
Употреба: Дијалектен збор

бањачка повеќе

Види и: бањарка (ж.)
мн. бањачки
Вид збор: Именка, женски род
бањарка