liberate - онтологија

истуши повеќе

(се) истушат
Вид збор: Глагол, свршен
Се ослободи од гнев, од лутина, од некаква душевна тежина.
Албански: shfryhem, lirohem
Употреба: Преносно значење , Разговорно

ослободи повеќе

ослободат
Вид збор: Глагол, свршен
Спаси, избави од ропство, од непријателска власт, од потчинетост некому.
Албански: çliroj