liberal - онтологија

либерал повеќе

мн. либерали
Вид збор: Именка, машки род
Лице со слободоумни, либерални сфаќања, приврзаник на либерализмот.
Албански: liberal
Член на либерална партија.
Албански: liberal

либерален повеќе

либерални
Вид збор: Придавка
Што се однесува на либерал.
Употреба: Политика
Што ги застапува идеите на либерализмот.
Употреба: Политика

слободарски повеќе

Види и: слободар (м.)
слободарскиот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на слободар.