lessee - онтологија

наемател повеќе

мн. наематели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што зема нешто под наем.
Албански: qiramarrës, arendator
Употреба: Економија

најмувач повеќе

мн. најмувачи
Вид збор: Именка, женски род
Лице што зема нешто под наем.