lemon - онтологија

лимон повеќе

мн. лимони
Вид збор: Именка, машки род
Средоземно дрво со месести листови и јајчести светложолти плодови.
Латински: Citrus limon Албански: limon
Употреба: Ботаника
Плод на лимоново дрво што содржи кисел и ароматичен сок.
Албански: limon
Употреба: Гастрономија