legionnaire - онтологија

легионер повеќе

мн. легионери
Вид збор: Именка, машки род
Војник во староримска легија.
Албански: legjionar
Употреба: Историја
Војник во легијата на странци.
Албански: legjionar
Употреба: Воен термин