legion - онтологија

легија повеќе

мн. легии
Вид збор: Именка, женски род
Поголема воена единица кај старите Римјани.
Албански: legjion
Употреба: Историја
Назив за различни воени единици во различни периоди.
Албански: legjion
Употреба: Воен термин

легион повеќе

Види и: легија (ж.)
мн. легиони
Вид збор: Именка, машки род
легија
Употреба: Историја