leading man - онтологија

ороводец повеќе

мн. ороводци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што го води орото, што игра најнапред.
Албански: vallehekës
Употреба: Музика и танц
Човек што води некоја интрига, што води некоја нечесна работа.
Албански: prijës
Употреба: Преносно значење