layman - онтологија

дилетант повеќе

мн. дилетанти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е површен, нестручен, без соодветни знаења.
Албански: laik, diletant
Употреба: Преносно значење

лаик повеќе

мн. лаици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не е добро упатен во определена област, непрофесионалец.
Албански: laik