laurel - онтологија

лавор повеќе

мн. лаври
Вид збор: Именка, машки род
Вечно зелено дрво со мирисливи листови што се употребуваат како зачин.
Латински: Laurus nobilis Албански: dafinë
Употреба: Ботаника , Гастрономија

ловор повеќе

Види и: лавор (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Дрво со ароматични листови што се употребуваат како зачин.
Латински: Laurus nobilis Српски: ловор Албански: dafinë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Гастрономија