lard - онтологија

маст повеќе

мн. масти
Вид збор: Именка, женски род
Прехранбен производ добиен со топење на свинско сало.
Албански: sallo, dhjamë derri

сало повеќе

мн. сала
Вид збор: Именка, среден род
Маст добиена по топењето на мрсните делови од месото на свиња; свињска маст.
Албански: sallo, dhjamë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Салото го чува во канти.

тук повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Стопена маст, маст во јадење.
Албански: sallo, dhjamë
Употреба: Гастрономија