landmark - онтологија

знаменитост повеќе

мн. знаменитости
Вид збор: Именка, машки род
Место, градба или предмет што има голема вредност, особено големо значење.
Албански: pikë referimi, përmendore

репер повеќе

мн. репери
Вид збор: Именка, машки род
Највисока висинска точка на цврста подлога според која се врши нивелирање.
Албански: piketë
Употреба: Геологија