lamb - онтологија

бајче повеќе

мн. бајчиња
Вид збор: Именка, среден род
Детски назив за јагне.
Албански: qingj, beckë

јагне повеќе

мн. јагниња
Вид збор: Именка, среден род
младо од овца
Албански: qingj
Употреба: Зоологија

јагнешко повеќе

(едн.) јагнешкото
Вид збор: Именка, среден род
Месо од јагне.
Албански: mish qengji
Употреба: Гастрономија

шилеже повеќе

мн. шилежиња
Вид збор: Именка, среден род
Одбиено јагне од една година.
Албански: qingj njivjeqar