ladle - онтологија

кутел повеќе

мн. кутли
Вид збор: Именка, машки род
Длабок дрвен сад со дршка.
Албански: kupec druri, enë druri

кутлача повеќе

мн. кутлачи
Вид збор: Именка, женски род
Голема лажица, обично за сервирање супа.
Српски: кутљача
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија

ќепче повеќе

мн. ќепчиња
Вид збор: Именка, среден род
Лажица што се употребува за мешање на вариво.
Турски: kepçe Албански: luhare
Употреба: Гастрономија

црпалка повеќе

мн. црпалки
Вид збор: Именка, женски род
Голема лажица, обично за сервирање супа.
Употреба: Гастрономија