labyrinth - онтологија

лавиринт повеќе

мн. лавиринти
Вид збор: Именка, машки род
Сложена градба, непрегледно место со многу испреплетени ходници или улички, во кои е тешко за ориентација и тешко се доаѓа до излезот.
Албански: labirint
Употреба: Архитектура и градба
Внатрешниот дел од увото.
Албански: labirint
Употреба: Анатомија
Положба од која тешко може да се излезе.
Албански: labirint
Употреба: Преносно значење