kingdom - онтологија

кралство повеќе

мн. кралства
Вид збор: Именка, среден род
Држава cо монархистичко уредување на чело со крал.
Албански: mbretëri
Употреба: Дипломатија

царевина повеќе

царевината
Вид збор: Именка, женски род
Држава што се управува од цар.
Албански: mbretëri