king - онтологија

крал повеќе

мн. кралеви
Вид збор: Именка, машки род
Највисока наследна титула на монарх во некои држави, тој што ја носи таа титула.
Турски: kral Албански: mbret
шаховска фигура
Албански: mbret

кралче повеќе

мн. кралчиња
Вид збор: Именка, среден род
крал
Албански: mbret i vogël
Употреба: Деминутив

поп повеќе

мн. попови
Вид збор: Именка, машки род
Карта за игра: машка фигура со круна на главата.
Албански: mbret

цар повеќе

мн. цареви
Вид збор: Именка, машки род
Највиден претставник на некоја група, тој што ги надминува сите во некој однос.
Албански: mbret, perandor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цар на животните.