kindergarten - онтологија

градинка повеќе

мн. градинки
Вид збор: Именка, женски род
Установа наменета за згрижување и воспитување на деца од претшколска возраст.
Албански: kopsht fëmijësh
Употреба: Образование

забавиште повеќе

мн. забавишта
Вид збор: Именка, среден род
Претшколска установа за дневен престој на деца.