kerchief - онтологија

марама повеќе

мн. марами
Вид збор: Именка, женски род
Парче ткаенина, обично свилена или од друг лесен материјал, што се користи за покривање на главата, на вратот, често како моден додаток.
Турски: mahrama

рида повеќе

мн. риди
Вид збор: Именка, женски род
Крпа за бришење и за на глава.