joy - онтологија

ведрина повеќе

(едн.) ведрината
Вид збор: Именка, женски род
радост, веселост, спокојство
Албански: gëzim
Употреба: Преносно значење

веселба повеќе

мн. веселби
Вид збор: Именка, женски род
Радост, весело расположение.
Албански: aheng
Примери:
Јас убаво пеам, ќе им правам веселби.

радост повеќе

мн. радости
Вид збор: Именка, женски род
Чувство на задоволство, драгост.
Албански: gëzim

радување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) радува
Примери:
Попусто ти е радувањето.

развеселеност повеќе

развеселеноста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на тој што е развеселен; весело расположение.

сладина повеќе

мн. сладини
Вид збор: Именка, женски род
Пријатно чувство воопшто, задоволство, наслада.
Албански: kënaqësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште не почувствувал таква сладина во животот.