jewelry - онтологија

бижутерија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Накит од евтини материјали што заменува скапоцен.
Француски: bijouterie Албански: bizhuteri, stoli
Продавница за накит.
Француски: bijouterie Албански: bizhuteri

китило повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што служи за китење.

накит повеќе

ин. накити
Вид збор: Именка, машки род
Украсен предмет што се носи на некој дел од телото.
Албански: stoli
Употреба: Општество

сребро повеќе

(едн.) среброто
Вид збор: Именка, среден род
Изработки од овој метал.
Албански: stoli