jelly - онтологија

желе повеќе

мн. желеа
Вид збор: Именка, среден род
Овошен сок сварен со шеќер којшто се претвора во пивтија; вид бонбони.
Албански: zhele, pelte
Употреба: Гастрономија

пелте повеќе

Види и: пељте (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид желе од овошен сок.
Турски: pelte Албански: pelte
Употреба: Архаизам , Гастрономија

пељте повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Овошен сок сварен со шеќер којшто се претвора во пивтија.
Турски: pelte Албански: pelte
Употреба: Гастрономија