jealousy - онтологија

касканџилак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
завидливоcт
Турски: kıskanç
Употреба: Разговорно

љубомора повеќе

(едн.) љубомората
Вид збор: Именка, женски род
Чувство на душевна болка поради сомневање во нечија љубов, верност и сл.
Албански: xhelozi

љубоморство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
љубоморност

ревнивост повеќе

(едн.) ревнивоста
Вид збор: Именка, женски род
љубомора

ревност повеќе

ревноста
Вид збор: Именка, женски род
Сомневање во љубовта, верноста на саканото лице.
Албански: xhelozi
Употреба: Архаизам
Примери:
Пројавуваше неопислива ревност, ако ја видеше да зборува со некого.

ревнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
љубомора
Албански: xhelozi