jaguar - онтологија

јагуар повеќе

мн. јагуари
Вид збор: Именка, машки род
Вид див ѕвер од родот мачки, живее во прашумите во Јужна Америка.
Латински: Panthera onca Албански: jaguar
Употреба: Зоологија