island - онтологија

ада повеќе

мн. ади
Вид збор: Именка, женски род
Речен или езерски остров.
Турски: ada Албански: ishull
Употреба: Архаизам , Географија

остров повеќе

мн. острови
Вид збор: Именка, машки род
Дел од копно од cите страни опкружено со вода.
Албански: ishull, ujdhesë
Употреба: Географија
Нешто што е изолирано, нешто што се изделува од средината.
Албански: ishull
Употреба: Преносно значење