iron - онтологија

желевце повеќе

мн. желевциња
Вид збор: Именка, среден род
железо
Албански: hekur
Употреба: Деминутив

железо повеќе

мн. железа
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) Хемиски елемент, метал со сребрено-белузлава боја.
Латински: Ferrum (Fe) Албански: hekuri
Предмет или парче од тој метал.
Албански: hekuri

пегла повеќе

мн. пегли
Вид збор: Именка, женски род
Метална направа што загрејана во домаќинството се користи за мазнење на ткаенини и облека.
Германски: Bügeleisen

утија повеќе

мн. утии
Вид збор: Именка, женски род
пегла
Турски: ütü
Употреба: Архаизам